Rozhovor s pravidelnou účastnicí tanečních soutěží

Dnes jsme si na rozhovor pozvali mladou slečnu, která se pravidelně účastní různých tanečních soutěží. Mezí její nejoblíbenější patří latina, bachata, ale také je tanečnice místního folklórního souboru a občas si zatancuje i na country.

Jak jsi se dostala k tanci a jaké byly začátky?

Nejprve bych vám ráda poděkovala za pozvání. K tanci jsem se dostala již jako malá. U nás na Moravském Slovácku je v každé vesnici místní skupina lidových tanečníků, která se stará o kulturní chod obce. A protože rodiče zde měli spoustu kamarádů a chodili trénovat se staršími, vzali mne několikrát k mým vrstevníkům do kroužku.

Tancování mne hned zaujalo a bavilo. Chodila jsem pravidelně do souboru a učila se jak správně tancovat, zpívat a oblékat se do kroje a hlavně v něm vydržet několik hodin, to je vždy boj. Jinak byly začátky pohodové. Hodně jsme jezdili po místních slavnostech a soutěžích a sem tam jsme i něco vyhráli.

Jaký byl postup do dospělých soutěžích, je zde nějaká změna oproti dětským kroužkům?

Po mém nástupu na střední školu, která byla na druhé straně našeho kraje, jsem bohužel už neměla tolik času na dojíždění a pravidelné učení se nových sestav a písní. Proto jsem se rozhodla posunout se trochu jinam a začala jsem tančit moderní tance v městě, kde jsem chodila na střední školu.

Přestup na tento jiný druh tane nebyl jednoduchý, přece jen moravské lidové tance mají jiný rytmus, nežli ty latinskoamerické. Zkoušela jsem asi rok jezdit na různé soutěže. Nicméně již během střední jsem poznala, že tanec nebude mou hlavní obživou a tak jsem to spíše brala jako koníček.

Nyní se účastníte mnoha amatérských soutěží, co vás na tom baví?

Asi je to motivace a nějaké porovnání s tím, jak to umí ostatní. Přece jen, když něco děláte jen tak a nemáte žádnou zpětnou vazbu, tak časem zakrníte na nějaké úrovni a nebo vás tato činnost úplně omrzí. Proto se neustále učím nové tance a zkouším s nimi navštěvovat právě i menší lokální soutěže.

Neberu to tak, že bych se chtěla někam dostávat. Přece jen kolem těch 27 již mám své tanečnické období pomalu za sebou a v tomto věku se již mé vrstevnice pomalu posouvají na místa učitelek a trenérek tance.

A co country, jak jste se k tomuto dostala?

Potřebovala jsem něco doslova na vyblbnutí. Country je skvělé, rytmické a veselé. Ideální kombinace na různé taneční kreativy, které mne opravu baví.