3 neznámější české country skupiny

Country u nás není tak slavná a oblíbená, jako je v Americe, ve které má tento hudební žánr své kořeny. Nicméně existuje pár country kapel, které bude znát hodně čechů. Pojďme se na ně podívat, přinášíme vám tři nejznámější z nich.

1. Ranger – Plavci

Naši slavnou kapelu založili již v roce 1964 tito muzikanti: Jiří Veisser, Antonín Hájek, Pavel Fáček, Milan Dufek a Jiří Haler. Nejprve toto své hudební uskupení pojmenovali Hillbilly Western. Ale krátce na to hudební skupinu přejmenovali na Rangers. Toto pojmenování jim vydrželo až do roku 1970, kdy se po nátlaku tehdejšího pořadatele koncertů – Pragokoncert museli přejmenovat kvůli podobnosti s názvem amerických vojenských jednotek nasazených ve Vietnamu. Přijali tehdy jméno Plavci a s touto značkou vystupovali až do revoluce v roce 1989.

Mezi jejich nejznámější písně patří: 500 mil, Drak od bílé skály, Láska je věc kouzelná, Pole s bavlnou a mnoho dalších. Celkem vydali za svou existenci více než 40 alb.

2. Banjo Band Ivana Mládka

Kdo by neznal v Česku známého písničkáře Ivana Mládka, který je spjatý se svou hrou na hudební nástroj zvaný banjo. Díky jeho osobě byla založena v roce 1966 skupina nazvaná právě podle tohoto nástroje = Banjo Band. Toto hudební uskupení proslavily nejvíce písně s názvy: Jožin z Bažin, Prachovské skály. Jejich písničky se staly významnou součástí tehdejší socialistické hudební tvorby.

V posledních letech již tato skupina příliš nevystupuje. Jejich poslední veřejná představení byla v rámci televizní estrády ČundrCountryShow.

Na písně Banjo Bandu navazuje skupina Děda Mládek Illegal Band, která písničky této skupiny předělala do modernější country-rockové podoby.

3. Fešáci

Pavel Brümer, Karel Poláček a Jan Turek v roce 1967 založili country hudební uskupení Greenes. V průběhu účinkování změnila jméno. Nově se jmenovala Bluegrass Hoppers. Poslední přejmenování bylo v roce 1974, kdy do ni vstoupili další hudebníci. Například: Tomáš Linka, Michal Tučný a Petr Novotný. Skupina se přejmenovala na Fešáci a pod tímto názvem již vystupovala dlouhodobě.

Ve této country hudební skupině se vystřídalo mnoho známých českých umělců, které známe dodnes. Jedná se například o již zmíněného Michala Tučného, Petra Novotného, dále Josefa Mladého a Josefa Aloise Náhlovského.

Skupina za celou dobu vydala přes dvacet alb, z toho většinu po revoluci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *