Porta - Archiv novinek

 Archiv novinek

<<<   strana 6   >>>

Významný host Mezinárodního festivalu PORTA v Ústí nad Labem

 

Štefan Orosz (nar. 5.srpna 1933, kterému odmalička nikdo neřekne jinak, než Piťo patří k uznávaným kontrabasistům a zřejmě je nejstarším aktivním bluesman.
 

Hudba je pro něj jednou z nejdůležitějších věcí v životě. V trnavském bytě, který obývá spolu se svým pejskem Ficem, zní neustále. Poslouchá všechno, co je dobré. I ve své hudební kariéře měl velmi široký záběr: džez, folklór, blues, country či bigbít. S muzikou začal v roce 1949. Úplně poprvé hrál na jedné svatbě v Bílém Kostele, tehdy ještě na kytaru s partou kamarádů, s kterými pak hrál čtyřicet let.
 

V roce 1967 založil spolu s dalšími čtyřmi muzikanty country skupinu CARAVELLE WESTERN, která byla svého času nejúspěšnější country skupinou na Slovensku. Pravidelně se účastnili soutěžích trampské a country scény v tehdejším Československu.
 

Hned první rok svého fungování získali na festivalu Porta v Ústí nad Labem, který v té době představoval vrcholové akci country skupin v bývalé ČSSR, ceny za moderní country music, nejsympatičtější zpěvačku a nejvzdálenější kapelu. Na Portě ještě skupina úspěšně soutěži v letech 1968 1969 v Ústí n.L . Vystupoval na Portě v Soklově (1972), Plzni 1982 a opět v Ústí nad Labem (1991). Piťo je poslední člen legendární kapely Carawell Western z Trnavy.
 

Kromě hudby má Piťo ještě jednu zálibu - sbírá pivní sklenice. Má je v celém bytě již přes tři sta.
 

 

 


 


 

 


<<<   strana 6   >>>

 

 


 
Mezinárodní festival Porta Ústí nad Labem (c)2016 design: EM studio