Program Porty 2013 | Mezinárodního festival PORTA v Ústí nad Labem

 Program 51. ročníku našeho festivalu

 

„Místu,kde Stará řeka,Velká řeka a Zlatá řeka,spojené v jeden mohutný tok, rozrážejí České Středohoří,říká se od pradávna Porta Bohemica – Brána Čech. Je nejenom branou do Čech, ale také branou do světa,ozdobenou kaňony romantického středohoří a bílými skalami Děčínských stěn. Je to kraj s prastarou tradicí,tradicí lásky k přírodě. První trampové – časově téměř souběžně s legendární Ztracenkou nebo Kocábou – se usídlili právě v tomto údolí nad Sebuzínem, kde Karel May čerpal inspiraci pro dobrodružství Old Shatterhanda a Vinnetoua. Kde jinde, než v srdci tohoto prostředí ,by se dal uspořádat celostátní festival trampských a country westernových skupin? Symbolický název PORTA bude skutečnou branou pro skupiny, zabývající se tímto hudebním žánrem se zaměřením na malý vokální sbor s vlastním hudebním doprovodem.

Úvodník prvního metodicko – informačního listu v roce 1967
 

Před 50 lety parta nadšenců v Ústí nad Labem začala organizovat, v té době ojedinělý, festival pro kapely hrající country & western, který později ještě rozšířili o trampské sbory.
Zázemím se stal Dům kultury pracujících, ve kterém v té době bylo osvícené vedení v čele s ředitelem Dr. Ladislavem Deylem a jeho zástupcem Zdeňkem Friedlem. Iniciátorem se stal Ing. Jiří Šosvald, který si za lásku k této hudbě vysloužil přezdívku Westernový dědek. Pro svůj záměr získal, vedle vedení domu kultury, učitele hry na kytaru, ale také vynikajícího scénáristu a dramaturga Zbyňka Jelínka – autora názvu festivalu, muzikanta Zdeňka Lukáška, hudebního redaktora Československého rozhlasu Jana Olivu, Honzu Duška, Zdeňka Šmateru a další. Ke spolupráci byl přizván i spisovatel a autor trampských písniček Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid.
Ještě téhož roku se ve dnech 16.-17. červa koná 1. CELOSTÁTNÍ FESTIVAL COUNTRY WESTERN MUSIC.
V jeho tradici pokračují současní organizátoři Mezinárodního festivalu PORTA.
Letošní výroční ročník bude probíhat po dobu celého roku. Vedle vlastního finále a galakoncertu se uskuteční řada koncertů „portovních“ kapel, setkání a besed. Významnou součástí bude i velká výstava o historii tohoto ústeckého fenoménu. Vlastní soutěž bude vstřícná především k soutěžním kapelám z Polska, Slovenska, Německa a Česka. Celý festival se uskuteční v Centrálním parku na Severní Terase a v přilehlém okolí.
 

Program festivalu

1. 6. 2017

Úvodní den bude tradičně patřit bluegrassovým kapelám a jejich příznivcům.
 

2. 6. 2017

Tento den se budou prezentovat soutěžní kapely, které postoupily do mezinárodní finále interpretační soutěže. To jim umožní, ve svém recitálovém koncertě, oslovit diváky a získat si příznivce a fanoušky pro jejich soutěžní vystoupení v sobotu 3.6.17. V programu se vedle těchto kapel z Polska, Německa, Slovenska a Česka představí další hosté a dřívější držitelé PORTY. - Hanka a Petr Urlychovi se skupinou Javory, legenda Porty skupina Lístek, Sekvoj a další. Celý večer bude zakončen společným hraním v trampském duchu.
 

3. 6. 2017

V rámci tradičního setkání v Pravé poledne bude v Muzeu města Ústí nad Labem zahájena rozsáhlá výstava věnovaná 50. výročí založení festivalu PORTA.
V 15.00 zahájí trampové finále mezinárodní interpretační soutěže, do kterého postoupilo osm kapel z národních festivalů v Polsku, Německu, Slovensku a Česku. Třetí festivalový den bude zakončen galakoncertem, který bude věnován „porťákům“ spojeným s městem Ústí nad Labem. Jednotlivé kapely vzpomenou na Jindru Šťáhlavského, Pavla Brümera, Michala Tučného a další. V galakoncertu vystoupí REKONVALESCENCE, CADILLAC PAVLA BRÜMERA a skupina FEŠÁCI S ŘADOU HOSTŮ. Večer bude opět věnován společnému hraní tentokrát v duchu country.
 

4. 6. 2017

V nedělním koncertu již tradičně vystoupí účinkující, které si v anketě vybrali sami diváci. Na pódiu, které je postaveno uprostřed vodní plochy, se letos představí tři písničkáři. Nestor portovních scén Vojta Kiďák Tomáško, herec a písničkář Jiří Schmitzer a mladou generaci bude zastupovat Petr Lüftner s hosty.
 

 

 

 

 


 
Mezinárodní festival Porta Ústí nad Labem (c)2016 design: EM studio