Porta - Portýr

 Archív Portýrů

 

PORTÝR je neodmyslitelnou součástí festivalu PORTA. Vznikl v roce 1969 - tedy na třetím ročníku PORTY. Jeho "vynálezcem", autorem názvu nebyl nikdo jiný než Kapitán Kid. (Všichni víme, že se jmenoval Jarda Velinský. Málokdo ho však takhle oslovoval.) S Portýrem jsou však spojena také další jména osobnostní Porty: Fedor Ňuf Skotal, Hanka Hosnedlová, Jiřina Georgína Třešková, Karel CIMBURA Vidímský, Ivan Doležal, Fred Velinský, Magdalena WAKI Karelová, Karel BOUBELÍN Pouzar, Iva DRACULEA Spurná, Michal TONY Antony, Petr LOCHNESS Křivohlávek, Radek Strnad, Slávek BOB Janko, Jan KOBRA Kučera, Radek Zajíc, Jindra Šrejber (hlavně fotografie), Pepa Vejlupek a mnozí další.
 

V současné době je ústecký Portýr v dámských rukách: Alenka Volfová, Hanka Hosnedlová, Jiřina Georgína Třešková, naše milá slovenská Porťačka Jana Amazonka Matzová s fotografickou podporou Evi Houdkové.
 

Portýr i v dnešní době informuje, baví, poučuje i vzdělává diváky i soutěžící našeho festivalu. I když se v oblasti informatiky za 47 let hodně změnilo a my snad ani nevíme, co všechno elektronika už dneska umí, PORTÝR je PORTÝR a ještě dlouho bude dobrým průvodcem našeho festivalu.

 


Takhle o vzniku PORTÝRA píše jeho první šéfredaktor Fedor Skotal:

Jak vlastně vznikl Portýr

S ideou festivalového časopisu přišel na štáb Porty, jehož byl členem, kapitán Kid někdy na podzim roku 1969. Kid měl ve štábu své slovo a návrh, který nebyl pitomý, byl přijat. Informoval mne o tom písemně (tehdy se ještě psaly dopisy) Wabi Ryvola s dovětkem, že mne tedy navrhl na šéfredaktora. Kid o mnoho let později tvrdil, že mne navrhl na šéfredaktora on. Pravděpodobně se tedy pánové na nominaci shodli a ta byla štábem přijata. Dokonce jsem byl do štábu tzv. kooptován mj. jako zástupce trampské Moravy. Trampské Moravy se na to nikdo neptal, a myslím si, že to trampské Moravě bylo docela jedno.
 

První tři čísla Portýra vyšla v průběhu festivalu na jaře roku 1970. Šéfredaktorem byl tedy Fedor Skotal-Ňuf, píšícími redaktory Wabi a Miki Ryvolovi, grafikem Kapitán Kid. Od začátku s námi spolupracoval jihočeský tramp a badatel Karel Jakeš- Kayman, tehdy ještě náčelník pražské ČTU. A když se stala ta tragická dopravní nehoda pod Střekovem, při které zahynula část Kidově rodiny, nahradil Kida Josef Kobra Kučera. S Kobrou jsme tehdy jeli do Ústí z Brna rychlíkem a celou cestu proseděli v jídelním voze. Pak mi Kobra, přestupující na vlak do rodných Teplic řekl – možná se za těmi trampy přijedu podívat. A už u Portýra zůstal. Zůstali jsme u něj všichni, na dlouhá desetiletí.

Fedor Skotal
 

 

begin 1 portyr

2017


Portýr 2017   Čtvrtek-Pátek
Sobota I
Sobota-Neděle
   
   

2016


Portýr 2016   leden, č.1
únor, č. 2
březen, č. 3
duben, č. 4
   

2016


Portýr 2016   květen, č.5
červen čt-pá, č. 6
červen, so I, č. 7
červen, so II, č. 8
   

2015


Portýr 2013   duben
Čtvrtek-Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2014


Portýr 2013   Čtvrtek-Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2013


Portýr 2013   Čtvrtek, Pátek
Sobota
Neděle
   

2012


Portýr 2012   Čtvrtek, Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2011


Portýr 2011   Čtvrtek, Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2010


Portýr 2010   Zima - jaro
Čtvrtek, Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2009


Portýr 2009   Čtvrtek
Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2008


Portýr 2008   Čtvrtek
Pátek
Sobota I
Sobota II
   

2007


Portýr 2007   Čtvrtek, Pátek
Sobota I
Sobota II
   

>>>>>>
 
Mezinárodní festival Porta Ústí nad Labem (c)2016 design: EM studio