Porta - Finále Porty

 Přehled finalistů mezinárodní festivalu PORTA'17

 

Mazurkiewicz&Bielawa

Mazurkiewicz&Bielawa

Duo ve složení Robert Mazurkiewicz a Przemyslaw Bielewa spolu hrají od roku 2014. Jejich repertoár se skládá především z jejich vlastní tvorby. Oba interpreti se podílejí jak na tvorbě textů tak i hudby. Za dobu své existence se zúčastnilo duo mnoha festivalů, na kterých získalo řadu ocenění. Ve vlastním studiu nahráli své první CD, který chtějí vydat ještě před jejich vystoupení v interpretační s soutěži na Mezinárodním festivalu PORTA v Ústí nad Labem.
Do mezinárodního finále postoupilo duo z polského partnerského festivalu KROIPKA - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PIOSENKI TURYSTYCZNEJ, který se každoročně koná ve městě GŁUCHOŁAZY.
 
 

Vodníci – Mohelnice

Vodníci – Mohelnice

Začali spolu hrát na podzim roku 2009 při ZŠ Vodní v Mohelnici. Odtud také vznikl název Vodníci. Věkový průměr kapely je necelých 17 let.
Jejich repertoár tvoří především vlastní písně, které si skládají sami. Hrají převážně folk, do kterého se snaží přimíchávat spoustu dalších různých stylů včetně reggae, blues, funky, rocku…
Jejich dosavadní největší úspěch je, že čtyřikrát po sobě získali 1. místo na národním finále soutěže Brána a k tomu dvakrát Cenu diváků a dvakrát titul Absolutní vítěz.
V létě roku 2015 si jako absolutní vítězové soutěže Brána poprvé zahráli na mezinárodní soutěži Porta v Ústí nad Labem. Mezi „dospěláckými“ kapelami z Česka, Polska a Slovenska se rozhodně neztratili a získali 1. místo v divácké soutěži.
Díky hraní na soutěžích a festivalech mají hodně hudebních přátel a zážitků.
 
Hrají ve složení:
• Kika Rozsívalová – zpěv, basskytara
• Radomír Kolář – zpěv, akustická kytara
• Víťa Štaigl – zpěv, elektrická kytara,
 
 
Všichni členové současně navštěvují sedmým rokem Základní uměleckou školu v Mohelnici obor kytara.
www.vodnici.freepage.cz
 
 

Michal Willie Sedláček

Sedláček

je plzeňský písničkář, který od roku 2011 interpretuje své písně po plzeňské klubové scéně. Oplývá plným hlasem, kytarou a foukací harmonikou. Písně doplňuje příjemnými tóny příčná flétna v podání Evy Sedláčkové, která se nemůže zúčastnit Porty z důvodů mateřských povinností. Tvoří vlastní alternativní folkovou muziku, která je inspirována španělskými rytmy, cikánskými motivy, trampingem i jejich vlastním životem.
Třikrát se zúčastnil pardubického oblastního kola Porty, ze kterého se v roce 2016 probojoval do celostátního finále v Řevnicích, kde získal „Stříbrnou Portu“. Téhož roku postoupil s písní „Eda“ do semifinálového kola autorské Porty v Ústí nad Labem.
Nejen díky oceněním na Portě, hrál na festivalech Pernštejnská Fortuna, Folkové Chvojení, Trampský Širák, Šídlovák Oupn Ér a díky pozvání Mirka Ošance i na country festivalu Pod Hůrou v Lázních Bělohrad.
Spolupracuje s plzeňskými folkovými kapelami, např. Čáry Máry a Alternativa. S dalším plzeňským písničkářem Hynkem Kočím pravidelně vystupuje na koncertech s názvem "Tři Barvy Folku" kterými ukazuje folk v různých alternativách nejen v Plzni, ale i v jiných městech Západočeského kraje.
Díky výhře v soutěži Šídlovák Fajf oupn Ér (2013 - jeden den v nahrávacím studiu) nahrál první CD „Válka v nás“ obsahující deset písní. Vydáno bylo v roce 2014 a pokřtěno kapelou Žamboši.
 
 

Kapela LAJĄCY DYWAN (létající koberec)

LAJĄCY DYWAN

je laureátem řady festivalů folku a country hudby v Polsku: Yapa v Lodži, Studenstkého písňového festivalu Bazuna v Przywidzi, , Kropka v Głuchołazech, Festivalu Wojteka Belona ve městě Busko-Zdrój, Giełda Piosenki ve městě Szklarska Poręba, Festivalu Jonasze Kofty ve Varšavě a v řadě dalších. Koncertuje na rozhlasových stanicích Dla Ciebie, Rzeszów a Radio Gdańsk. Kapela měla tu výsadu vystoupit před publikem prestižního polského kabaretu Piwnica pod Baranami v Krakově. V roce 2011 vydala své první studiové album Latający Dywan, další album pod názvem 360 stopni ( 360 °) v roce 2015.
V tom roce se rovněž probojovala do finále Mezinárodního festivalu Porta v Ústí nad Labem, kde obsadila třetí místo. V kapele jsou lidé různého věku, zkušeností, názorů, plánů a představ, ale to, co je spojuje, je vášeň pro hudbu, fascinace poezií ve slovech i ve zvuku a láska k polským horám Bieszczady.
Většinou hraje své vlastní písně, ale také čerpá inspiraci v různých hudebních žánrech, od etnické a lidové hudby, filmové hudby, jazzu, až po blues a dokonce heavy metal. Široké nástrojové obsazení a instrumentace skladeb dává jejich písním jedinečný zvuk. V tom je síla úspěchu kapely.
 
Obsazení:
• Jarosław Tomaszewski - texty, zpěv, kytara, dešťová hůl (perkuse)
• Maja Skrętowska - zpěv, housle, ukulele, indianská flétna
• Katarzyna Jaskólska - flétna, ukulele
• Przemysław Olczak - kytary, buzuki, perkuse, basová kytara
• Mirosław Bohdan - kytara
• Piotr Koper - bicí a perkuse
• Lech Kałuża - akustika a literární podpora

 
 

Plameny

Plamen

Bratislavskou skupinu Plameny založil její vedoucí Janko Plamen Lukačovič v roce 2003. Kapela se účastnila různých akcí jako jsou festivaly, různé soutěže a podobně. Sklízela řadu úspěchů a stala se velice populární. Za dobu své existence nahrála dva CD - nosiče s názvy: Na cestách lesom a druhý Jar. Třetí začíná připravovat. Na jejím repertoáru jsou pouze vlastní skladby, což výrazně obohatilo slovenský fond trampských písní. Jak šel čas , tak i v kapele nastaly změny.
 
V současné době hrají ve složení:
jako frontman Jan Plamen Lukačovič,
Vladimír Cipo Ozábal,
Juraj Maco Macko
Juraj George Jamnický.
 
Do mezinárodního festivalu PORTA postoupila skupina ze Slovenského národního kola, které bylo součástí festivalu Turzovský vrabčiak.
 
 
 
 


 
Mezinárodní festival Porta Ústí nad Labem (c)2016 design: EM studio